zew gdyni

18 czerwca cała Polska świętuje 90-lecie Gdyni! Wyjątkowa impreza urodzinowa – równocześnie w 90 kinach 18 czerwca o godz. 17.00 pod hasłem Zew Gdyni! Daj się zaprosić na Festiwal! My Kino Kalejdoskop Płońsk również dołączamy się do świętowania.
Jubileusz Gdyni uświetnimy pokazem filmu „Zew Morza” (1927) – jednego z najciekawszych filmów kina niemego, z muzyką współcześnie skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. Pokaz odbędzie się równocześnie w 90 wybranych miejscach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Sieci Kino za Rogiem oraz Pracowni Filmoteki Szkolnej. A po filmie – na żywo z Gdyni – transmisja losowania specjalnych nagród dla widzów, dwóch dwuosobowych zaproszeń na wrześniowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni.
Zaproszenie obejmuje dojazd, nocleg, wyżywienie oraz akredytację na wszystkie wydarzenia 41. FFG. Laureaci konkursu zostaną także głównymi bohaterami filmowej relacji z ich wizyty w stolicy polskiego kina.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia.
Partnerzy: Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kino za Rogiem. Patroni medialni: Onet.pl i Kino Polska Tv.
Szczegóły na www.zewgdyni.pl
OPIS FILMU
Zew morza
Reżyseria: Henryk Szaro
Produkcja: Polska 1927
Gatunek: Romans
Czas: 123’
Dwunastoletni Stach, syn młynarza, zaczytuje się w powieściach o morzu, marzy o podróżach po dalekich oceanach, egzotycznych krajach i szalonych przygodach. Po latach zostaje oficerem na wielkim żaglowcu handlowym i cieszy się dużym zaufaniem właściciela okrętu Van Loosa. Zdobywa też serce jego córki Joli. Bosman Rudolf, który kocha się w Joli i ją napastuje, zostaje wyrzucony z okrętu przez jej ojca. Bosman postanawia zemścić się na Stachu. Van Loos proponuje Stachowi, by został jego wspólnikiem i zięciem. Stach zgadza się i jedzie do swoich rodziców po błogosławieństwo. W rodzinnej wsi spotyka Hankę, towarzyszkę swoich dziecięcych zabaw, córkę właściciela majątku, w którym rodzice Stacha dzierżawią młyn. Dawna przyjaźń i wspomnienia sprawiają, że Stacha i Hankę zaczyna łączyć miłość. Stach postanawia zerwać z Jolą. Hanka jednak, by pomóc rodzicom w podupadającym gospodarstwie, decyduje się wyjść za mąż za bogatego sąsiada, Karola. Zrozpaczony Stach zaciąga się do polskiej marynarki i poświęca się pracy nad wynalazkiem. Kiedy dowiaduje się o tym bosman Rudolf, jeden z członków szajki przemytników, Stach zostaje napadnięty i uwięziony na starym kutrze.
Tymczasem Hanka zrywa z Karolem i przyjeżdża do Gdańska, by odszukać Stacha. Przypadkiem dowiaduje się, że jej ukochany został uprowadzony. Hanka powiadamia policję. W wyniku pościgu za kutrem przemytników ginie bosman Rudolf, a Stach zostaje uwolniony. Nic już nie stoi na przeszkodzie miłości Stacha i Hanki.

WSTĘP NA WYDARZENIE JEST BEZPŁATNY, ZA OKAZANIEM ZAPROSZEŃ, KTÓRE BĘDZIE MOŻNA ODEBRAĆ JUŻ WKRÓTCE W KASIE KINA.  Regulamin konkursu – zobacz

 

Zew morza – film z 1927 r. oraz konkurs

| Kino |
About The Author
-