UWAGA! Wszystkie zaproszenia na koncert zostały już wydane.

Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w poniedziałek, 5 marca o godz. 18.00 do sali widowiskowo-kinowej na koncert promujący nową płytę POLACC akordeonisty Marcina Wyrostka, zwycięzcy drugiej edycji programu Mam Talent, wykładowcy Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, członka Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.

Wstęp z zaproszeniami.

Wcześniej o godz. 15.00 warsztaty muzyczne dla uczniów klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku.W koncercie Marcinowi Wyrostkowi towarzyszyć będą: Marcin Jajkiewicz /wokal/, Mateusz Adamczyk /skrzypce/, Daniel Popiałkiewicz /gitara/, Agnieszka Haase-Rendchen /fortepian/, Piotr Zaufal /gitara basowa/, Krzysztof Nowakowski /instrumenty perkusyjne/.

Głównym organizatorem jest Mazowiecki Instytut Kultury.
MARCIN WYROSTEK – MUZYKA KORZENI to tytuł nowego projektu realizowanego w 2018 roku przez Mazowiecki Instytut Kultury. Wiąże się on bezpośrednio z
Płyta POLACC pojawiła się na rynku w październiku minionego roku. Pierwszy promujący ją koncert miał miejsce 14 stycznia 2018 roku w Filharmonii Narodowej.
MIK włączając się w organizację dalszych koncertów na terenie województwa mazowieckiego, jako główny ich organizator zaprosił do udziału w tym przedsięwzięciu pięciu partnerów – współorganizatorów: Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. w Mławie, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Konstanciński Dom Kultury w Konstancinie-Jeziornie, Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach, Sokołowski Ośrodek Kultury w Sokołowie Podlaskim.
Kolejny już koncert będzie miał miejsce 5 marca o godz. 18.00 w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Wcześniej, poprzedzi go o godz. 15.00 minikoncert połączony z warsztatami muzycznymi dla uczniów klasy akordeonu Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Płońsku.
Repertuar koncertu oparty będzie na programie pochodzącym z nowej płyty, będącej autorskim spojrzeniem Marcina Wyrostka na muzykę korzeni, czyli muzykę polską zarówno ludową, klasyczną jak i rozrywkową. W programie pojawią się m.in. utwory wybitnych, polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Mikołaja Góreckiego, Karola Szymanowskiego, Witolda Lutosławskiego. We wszystkich utworach niewątpliwie zauważalna będzie wirtuozeria Marcina Wyrostka. Podkreślać ją będzie charakterystyczna dla jego wykonawstwa sztuka improwizacji.

NOWA PŁYTA POLACC
Nowy album Marcina Wyrostka i jego zespołu znacząco różni od jego dotychczasowej twórczości. Przez lata koncertowania z repertuarem o charakterze, argentyńskim, bałkańskim i latynoamerykańskim w muzykach pojawiła się potrzeba sięgnięcia do korzeni kultury w której wzrastali. Zainspirowanie się polską twórczością było także związane z licznymi koncertami tematycznymi zespołu poza granicami Kraju, na których Marcin Wyrostek występował w roli promotora polskiej kultury. Powstałe przy tej okazji kompozycje i aranże stały się zalążkiem do powstania nowej płyty Marcin Wyrostek „POLACC”, gdzie rozmaite motywy „POL”- skości połączył wspólny „ACC”- ordeonowy mianownik.
Istotnym elementem w trakcie prac nad nową płytą okazały się zróżnicowane korzenie muzyków z zespołu Marcina. Doprowadziło to przemieszania się muzycznych charakterów, brzmień, tradycji i wspomnień od Pomorza aż po Śląsk. Na płycie znalazły się zarówno utwory inspirowane muzyką ludową, jak również współczesne aranżacje wybitnych polskich kompozytorów muzyki klasycznej i filmowej. Nie zabrakło także bardziej rozrywkowych brzmień zaczerpniętych z muzyki lat 60-tych i 70-tych oraz autorskich, nieraz bardzo zaskakujących kompozycji Marcina. Szlachetne brzmienie części z utworów podkreślać będzie towarzysząca zespołowi orkiestra kameralna i sekcja dęta. Płyta „POLACC” z założenia jest wielobarwna i energiczna, a powstałe utwory są efektem poszukiwań wspólnej wrażliwości muzycznej, którą odnaleźć można w muzyce polskiej różnych gatunków i na przestrzeni wielu lat.

MARCIN WYROSTEK – akordeonista (ur. 16.09.1981 r.) – zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Członek Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów.
Pierwszym akordeonistą w rodzinie jak i nauczycielem Marcina był jego Ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce w garażu ćwicząc na akordeonie. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą.
Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych (w kraju i za granicą), w tym Detroit (USA) 2005; Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jest założycielem projektu Corazon z którym nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in. potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę „Magia del Tango”, podwójną platynową płytę za krążek „Coloriage” – 2012 i platynową płytę za album „For Alice” -2015. Pod koniec 2017 roku zespół zakończył prace nad najnowszym albumem „Polacc”, który w odróżnieniu od poprzednich jest mocno inspirowany muzyką polską.
Koncertował na największych, polskich scenach muzycznych m.in. na 50-leciu festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, Festiwalach: Sopot TOPtrendy, Transatlantyk, Warszawa Singera. Miał okazję koncertować z gwiazdami polskiej sceny muzycznej – Kayah, Maryla Rodowicz, Ryszard Rynkowski, Adam Sztaba, Orkiestra AUKSO. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową
i ethno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.

Wirtuoz akordeonu Marcin Wyrostek zagra w Płońsku

| kategorii |
About The Author
-