W sobotę, 27 października w sali widowiskowo-kinowej odbył się spektakl ,,Opowieści z niepamięci” w wykonaniu Teatru Animacji z Poznania, w ramach programu Teatr Polska. Prasłowiańska mitologia, wraz z niezwykłymi legendami i zamieszkującymi je magicznymi istotami powoli odchodzi w niepamięć. Twórcy ,,Opowieści z niepamięci” postanowili uchronić kilka z nich przed zapomnieniem. Podczas spektaklu na scenie pojawiają się aktorzy, aby jak za dawnych czasów, powoli snuć opowieści o potężnych Płanetnikach, szalonych leśnych znachorkach Babach, przebiegłych i niebezpiecznych Jędzach, czy budzącym grozę, tajemniczym Bezkoście. Jednak już na początku legendy pojawia się Kłobuk, cichy, leśny duch, którego obecność zawsze zwiastuje nieszczęście. Od tego momentu wszystko idzie nie tak, legendy, zamiast pojawiać się w słowach i szeptach, ożywają! Aktorzy Teatru Animacji wraz z dziećmi na widowni musieli udobruchać Babę, nie dać się zwieść parszywej Jędzy, stoczyć bój z Bezkostem, a wszystko po to, by uratować Płanetnika. Niezwykłe, autorskie lalki Dudy Paivy faktycznie ożyły na scenie, budząc respekt, czasem grozę, a niekiedy szczery śmiech. Duda Paiva, Brazylijczyk mieszkający na stałe w Holandii, postanowił przyjrzeć się z bliska słowiańskim legendom. Być może dzięki temu spektaklowi my sami mogliśmy poznać je na nowo.
W spektaklu wystąpili: Sylwia Cyrys Julianna Dorosz Mariola Ryl – Krystianowska Marcin Chomicki Krzysztof Dudkiewicz Marcel Górnicki.
Po spektaklu miały miejsce warsztaty dla płońskiej grupy teatralnej, którą prowadzi Joanna Rachobińska. Celem spotkania było znalezienie swoich mocnych stron i opowiedzenie o nich oraz nauczenia się jak być z nich dumnym. Przez nawiązanie do talentów i umiejętności, jakie posiadali bohaterowie spektaklu, uczestnicy warsztatów mogli odkryć swoje. Prowadzącym zależało też na przybliżeniu młodzieży legend słowiańskich i ich bohaterów. Więcej zdjęć…

Spektakl teatralny ,,Opowieści z niepamięci”

| kategorii |
About The Author
-