Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zaprasza w poniedziałek, 21 maja o godz. 19 do sali widowiskowo-kinowej na bezpłatny pokaz filmu ,,Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserem filmu – Jackiem Frankowskim.
Wstęp z zaproszeniami.
Bezpłatne zaproszenia do odbioru w kasie kina od środy, 9 maja, od godz. 14.30-19.
Organizatorzy: Nadleśnictwo Płońsk, Miejskie centrum Kultury w Płońsku, Miasto Płońsk.

Film opowiada o losach Danuty Siedzikówny. Śmierć 17-latki stała się symbolem niezłomnej postawy i ofiarnej walki o Polskę, toczonej przez żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Gdańsku „Inka” została skazana na dwukrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych oraz przepadek mienia. Bolesław Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Czekając na wykonanie wyroku, z więzienia karno-śledczego przy ul. Kurkowej w Gdańsku przekazała krewnym gryps: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Danuta Helena Siedzikówna ps. „Inka” urodziła się 3 września 1928 roku w Guszczewinie niedaleko Hajnówki. Była sanitariuszką 4. szwadronu 5 Wileńskiej Brygady AK.

Jacek Frankowski, ur. w 1949 roku w Broku. Z wykształcenia leśnik, z zainteresowań historyk, z zawodu karykaturzysta – ilustrator i filmowiec dokumentalista. Zaangażowany w latach osiemdziesiątych przez Eryka Lipińskiego do prac organizacyjnych Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury był sekretarzem Zebrania Założycielskiego SPAK w dn. 26.04.1987 roku. W latach 1998-2005 prezes SPAK. Prezes Honorowy SPAK. Współpracował z ponad „setką” tytułów prasowych i programów telewizyjnych, w tym. ze Szpilkami, Karuzelą, Rzeczpospolitą, Courrier Internationale i in. Ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Autor ilustracji do kilkunastu książek, w tym do popularnego cyklu „Gwiazdy w anegdocie” autorstwa Lidii Stanisławskiej i zabawnej książki z walorami edukacyjnymi „Raz na rynku w Sandomierzu” Anny Kwiecińskiej-Utkin. Zrealizował czternaście telewizyjnych filmów dokumentalnych, w tym „10.04.2010 Las Katyński” będący zapisem przebiegu uroczystości w Katyniu w dniu tragicznej katastrofy samolotu prezydenckiego, oraz filmu „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Laureat tytułu „Karykaturzysta Roku 1992”, przyznanego przez Kapitułę Karykaturzystów oraz prestiżowej nagrody w dziedzinie rysunku satyrycznego „Złota Szpilka’91” za projekty lalek do TV szopki „Polskie ZOO”. Uhonorowany tytułem „Kossaka karykatury” przez organizatorów Konkursu Jeździeckiego Artystów ARTCUP za cykl karykatur konnych.
Członek Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Projekcja filmowa i spotkanie z reżyserem Jackiem Frankowskim

| kategorii |
About The Author
-