W niedzielę, 14 października w najstarszym płońskim kościele Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, odbył się wspaniały koncert ,,Poznańskie Słowiki Niepodległej’’. Wystąpił znany w kraju i na świecie Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją Macieja Wielocha z akompaniamentem organowym Mirosława Gałęskiego. Z ponad pięćdziesięcioosobowym chórem uczciliśmy rocznicę 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Było to wyjątkowe wydarzenie muzyczne, w którym nie zabrakło kunsztu wykonawczego, ciekawych aranżacji i wyjątkowego repertuaru patriotycznego. Chór został gorąco przyjęty przez płońską publiczność, która podziękowała artystom owacjami na stojąco. Cudowne brzmienie chórzystów oraz wirtuozeria Mirosława Gałęskiego pozostaną z pewnością na długo w pamięci. Każdy z obecnych mógł przekonać się dzięki czemu grupa zawdzięcza swoją renomę. Więcej zdjęć…

Początki zespołu sięgają jesieni 1939 r. Po wybuchu II wojny światowej dziewiętnastoletni Stefan Stuligrosz skupił wokół siebie garstkę śpiewaków Chóru Katedralnego prowadzonego dotychczas przez księdza Wacława Gieburowskiego i rozpoczął konspiracyjne próby. W czasie wojny chór śpiewał w poznańskich kościołach. Dla mieszkańców okupowanego Poznania była to niezwykła manifestacja polskości. Tak narodził się Chór Stuligrosza, z czasem nazwany „Poznańskimi Słowikami”. Poznań był ze śpiewaków Stuligrosza dumny. Wkrótce, w 1950 r., zespół przyjęła pod swe skrzydła Filharmonia Poznańska.
Przez 72 lata, aż do śmierci w 2012 r., szefem artystycznym „Poznańskich Słowików” był Stefan Stuligrosz. Profesor był przez całe życie niezwykle aktywny jako dyrygent, kompozytor, organista, pedagog dyrygentury i śpiewu, związany przez wiele lat z radiem, Towarzystwem im. H. Wieniawskiego i przede wszystkim z poznańską Akademią Muzyczną. Ale to „Poznańskie Słowiki” uważał za dzieło życia. Przez dziesięciolecia pracy stworzył zespół o niepowtarzalnym i zawsze rozpoznawalnym obliczu artystycznym. Z „Poznańskimi Słowikami” odniósł największe sukcesy. Aktualnie zespół prowadzi Maciej Wieloch, wieloletni asystent i artystyczny wychowanek profesora Stuligrosza.
„Poznańskie Słowiki” dają rocznie kilkadziesiąt koncertów. Śpiewały we wszystkich niemal krajach europejskich, a także w USA, Kanadzie, Korei Południowej oraz Japonii. Chór występował dla koronowanych głów i prezydentów oraz wielokrotnie dla papieża Jana Pawła II. Śpiewają różnorodny repertuar, dzięki czemu mogą zadowolić muzyczne gusta każdej publiczności. Chór wykonuje dzieła mistrzów średniowiecznych, epoki renesansu, wokalno-instrumentalne arcydzieła baroku Bacha i Händla, Mielczewskiego, Gorczyckiego, utwory klasycyzmu Mozarta, Haydna, Beethovena i Kurpińskiego, romantyzmu Chopina, Moniuszki, Schuberta, śpiewa także kompozycje współczesne Góreckiego, Thompsona, Deák-Bárdosa czy Kilara, a także opracowania przebojów muzyki rozrywkowej.
Chór współpracował z wybitnymi artystami, w tym m.in. z Barbarą Hendricks, Margaret Marshall, Adele Stolte, Renatą Scotto, Krystyną Szostek-Radkową, Teresą Żylis-Garą, Ryszardem Karczykowskim, Wiesławem Ochmanem, a także z Hanną Banaszak, Andrzejem i Mają Sikorowskimi, Sebastianem Karpiel-Bułecką. Chórem dyrygowali m.in.: Stanisław Wisłocki, Marek Pijarowski, Łukasz Borowicz, David Shalom, Gaetano d’Espinosa i legendarny Leonard Bernstein, zespół współpracuje stale z Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej.
„Poznańskie Słowiki” nagrały kilkadziesiąt płyt, zarejestrowały setki nagrań radiowych i telewizyjnych. Chór zagrał w dwóch filmach fabularnych: „Poznańskie Słowiki” (reż. Hieronim Przybył) oraz „Tydzień z życia mężczyzny” (reż. Jerzy Stuhr).
Przez niemal 80 lat zespół tworzyło ponad 1500 chórzystów. Obecnie „Poznańskie Słowiki” to ponad 90 śpiewających chłopców i panów.

Poznańskie Słowiki Niepodległej

| kategorii |
About The Author
-