W środę, 10 kwietnia odbyły się płońskie obchody 79. rocznicy zbrodni katyńskiej i 9. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafii św. Michała Archanioła z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej „Con Grazia”. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli ulicą Płocką i 1 Maja do parku przy ulicy Kolejowej, miejsca posadzenia dębów, które upamiętniają osoby zamordowane w 1940 roku w Katyniu, Twerze, Starobielsku czy Charkowie a także ofiary smoleńskiej katastrofy.
W tym roku u stóp Krzyża Katyńskiego w Płońsku złożona została urna z Ziemią Katyńską i nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Ziemia Katyńska przybyła z czterech istniejących Polskich Cmentarzy Wojennych: w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni oraz z Kuropat na Białorusi, gdzie odkryte zostały kolejne Ofiary Zbrodni Katyńskiej. Pięć woreczków zawierających Ziemię to dar Rodziny Katyńskiej w Olsztynie.
Program obejmował: modlitwę przy Krzyżu Katyńskim, wystąpienia okolicznościowe, poświęcenie miejsca złożenia urny z Ziemią Katyńską i odsłonięcie pamiątkowej tablicy, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy. Więcej zdjęć…

Płońsk pamiętał…

| kategorii |
About The Author
-