Burmistrz Płońska oraz Miejskie Centrum Kultury w Płońsku zapraszają na Festiwal kultury żydowskiej w mieście Ben Guriona, który odbędzie się w dniach 23-27 listopada.
Tegoroczna, druga edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona
ma za zadanie przybliżyć płońszczanom postać Żyda rodem z Płońska i jedną
z najbardziej znaczących postaci XX wieku jednocześnie. Dodatkowym
pretekstem, by tak położyć akcent jest przypadająca w 20 18 roku 70. rocznica
powstania państwa Izrael.
Podczas ubiegłorocznego festiwalu skupiliśmy się na żydowskim Płońsku,
na losach tych, którzy przez setki lat żyli wśród nas. Teraz chcemy pokazać
jednego z nich, z punktu widzenia Izraela – najważniejszego. Zapraszamy
na film dokumentalny o Ben Gurionie oraz na promocję książki Anity Szapiry
„Ben Gurion. Twórca współczesnego Izraela”.
Festiwal ma na celu przybliżenie historii i kultury narodu, którego losy przez wieki
splatały się z historią naszego kraju i miasta. Dlatego oprócz motywu
przewodniego, którym w tym roku jest państwo Izrael i jego twórca, będą
filmy o tematyce żydowskiej. Cztery z nich prezentowaliśmy w październiku,
w ramach promocji festiwalu. Zapraszamy także na koncert pieśni Żydów
Sefardyjskich oraz sztukę „Matka Makryna” w wykonaniu Ireny Jun.
Festiwal będzie także okazją do posmakowania potraw kuchni żydowskiej
serwowanych w trakcie trwania festiwalu przez Karmę Kultury.

Poniżej szczegółowy program:

Piątek, 23 listopada, otwarcie festiwalu

teren przy MCK od ul. Kopernika
– wystawa plenerowa – Izrael – Dziedzictwo innowacyjności, we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce.
To trzydzieści wielkoformatowych fotografii na których pokazane są najpiękniejsze
zakątki Izraela, jego natura, zabytki, miasta oraz wielokulturowe społeczeństwo.
Wystawa potrwa do 14 grudnia 2018 r.

godz. 17, sala wystawiennicza – wstęp wolny
Promocja książki Anity Szapiry – „Ben Gurion. Twórca współczesnego Izraela” z udziałem Philipa Steele’a, recenzenta książki.

Prof. Anita Szapira (ur. w 1940 r. w Warszawie) zajmuje się historią społeczności żydowskiej oraz Państwa Izrael, związana z Uniwersytetem w Tel Awiwie. Autorka cenionych na świecie publikacji naukowych oraz laureatka wielu nagród (w tym The Israel Prize for History w 2008 roku). Za pracę Historia Izraela otrzymała prestiżowe National Jewish Book Award oraz Azrieli Award for Best Book in Israeli Studies in English or French.
W 2018 roku ukazały się w Polsce nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog dwie książki prof. Anity Szapiry. Pierwszą z nich jest Historia Izraela, która przedstawia historię państwa Izrael od kształtowania się ruchu syjonistycznego w XIX w do czasów współczesnych. Druga z nich to Ben Gurion. Twórca współczesnego
Izraela, która przedstawia losy urodzonego w Płońsku, pierwszego premiera Izraela, Dawida Ben Guriona.

godz. 18, sala widowiskowo-kinowa – wstęp wolny
Film Ben Gurion, Epilog, reż. Yariv Mozer, Francja, Niemcy, Izrael 2016, 70`, biograficzny, dokumentalny.
Pokaz filmu we współpracy z Ambasadą Izraela w Polsce oraz Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej (WJFF.pl)
Warsaw Jewish Film Festival (WJFF.pl), since 2003.

Po filmie zapraszamy na degustację potraw kuchni żydowskiej

W zakamarkach archiwum został odnaleziony sześciogodzinny materiał filmowy, który pochodził z wywiadu z jednym z największych liderów współczesnej historii, Davidem Ben-Curlonem. Jest rok 1968, on ma 82 lata, 5 lat przed swoją śmiercią. Mieszka w ustronnym domu na pustyni, oddalony od politycznego dyskursu, co pozwala mu na ocenę politycznego przedsięwzięcia syjonistycznego z dystansu.
Film skupia się na introspektywnym poszukiwaniu duszy przez Ben-Guriona, a jego
wyraźny głos daje zaskakującą perspektywę dla ważnych bieżących decyzji i przyszłości Izraela.

Sobota, 24 listopada
godz. 11, sala wielofunkcyjna – wykład otwarty w ramach spotkań dla słuchaczy Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
„70 lat Państwa Izrael” – wykład Michała Sobelmana, rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Polsce, historyka, publicysty.

Michał Sobelman – od 1993 roku rzecznik prasowy ambasady Izraela w Polsce, historyk, publicysta, scenarzysta filmów dokumentalnych, tłumacz współczesnej literatury hebrajskiej, sztuk teatralnych oraz monografii historycznych na język polski a także monografii
historycznych na język hebrajski. Urodzony (1953) w Sosnowcu. W 1969 roku wyemigrował do Izraela, gdzie ukończył historię i slawistykę na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
W latach 1981-1992 był pracownikiem naukowym tej uczelni, a w latach
1986-1992 współpracownikiem Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie.

godz. 18, sala wielofunkcyjna – Mały Kalejdoskop – seans bezpłatny
Film Samuel, reż. Janusz Kidawa – Błoński, Polska 2014, 75`.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z autorem scenariusza – Tomaszem Taraszkiewiczem.

Film o niezwykłych losach Samuela Willenberga, rzeźbiarza i malarza, więźnia Treblinki, uczestnika powstania warszawskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, odznaczonego także Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Bohater opowiada o swoim życiu, począwszy od dzieciństwa w rodzinnej Częstochowie, przez burzliwe lata wojenne – w trakcie których brał udział w buncie więźniów obozu w Treblince, z którego ostatecznie uciekł – aż po
obecne lata w Tel Awiwie.

Niedziela, 25 listopada
godz. 18, sala wielofunkcyjna – Mały Kalejdoskop – seans bezpłatny

Wędrowcy, dokument, Izrael 2017, 53`
5 krótkometrażowych dokumenów: ,,Habesza”, ,,HaMavdil”, ,,Jak prowadzi się windę”, ,,Jeśli cię kiedyś zapomnę, Jerozolimo”, ,,Obcy”.

Pięć krótkich dokumentów o Jerozolimie, które powstały w ramach warsztatów w Izraelu we współpracy z Jerusalem Film Festival. Jerusalem Film Workshop to wyjątkowy i fascynujący program dający twórczym, młodym filmowcom z całego świata okazję doskonalenia umiejętności, a przy okazji także poznania Izraela. W ciągu 6 tygodni uczestnicy – wytypowani przez organizatorów ponad 20 największych festiwali filmów o tematyce żydowskiej – stworzyli krótkie filmy dokumentalne prezentujące ich własne, świeże spojrzenie na Jerozolimę.

Poniedziałek, 26 listopada
godz. 12 – XI Marsz Milczenia – upamiętniający likwidację płońskiego getta – organizowany pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Polsce.

Już po raz jedenasty ulicami miasta przejdzie Marsz Milczenia upamiętniający rocznicę likwidacji getta żydowskiego w Płońsku, która zaczęła się pod koniec października 1942 r. Ponad połowa obywateli miasta, którą stanowili Żydzi, w czasie II wojny światowej została zamordowana. Dwanaście tysięcy osób wywieziono do obozów śmierci z płońskiego getta, które znajdowało się w obrębie ulic Warszawskiej, Koziej, Krzywej, Płockiej oraz części ul. Wyszogrodzkiej. Spośród płońskich Żydów wojnę przeżyli tylko ci, którym udało się uciec i ci, których ukryli płońszczanie, było to zaledwie kilkadziesiąt osób.

Marsz rozpocznie się o godz. 12 na Placu 15 Sierpnia w Płońsku, skąd
uczestnicy przemaszerują ulicami Płocką, l Maja oraz Towarową na dworzec PKP,z którego transportem towarowym w ostatnią drogą wyruszyło tysiące płońskich Żydów.

godz. 19, sala widowiskowo-kinowa
„Matka Makryna”- monodram Ireny Jun na podstawie poematu Juliusza Słowackiego ,,Rozmowa z Matką Makryna Mieczysławską ” i książki Jacka Dehnela ,,Matka Mokryna”.
Kostium: Anna Maria Kaczmarska
Reżyseria światła: Dariusz Zabiegałowski
Występuje: Irena Jun
Czas trwania: 70 min.
Ze względu na formułę spektaklu ilość miejsc jest ograniczona (50 widzów). Wstęp z zaproszeniami, które można odebrać w kasie kina od 15 listopada w godz. 14.30 – 20.00.
Historia zbiegłej, prześladowanej przez prawosławny kler unickiej mniszki z Mińska. Uciekinierka z carskiej Rosji, już za życia obwołana cudotwórczynią i świętą, została przeoryszą nowo powołanego zakonu, któremu klasztor w Wiecznym Mieście ufundowała polska emigracja. Po latach okazało się, że Matka Makryna tak naprawdę nazywała się Irina Wińczowa. Nigdy nie była zakonnicą, a ślady jej „męczeństwa” to pamiątka po mężu: uzależnionym od alkoholu, używającym przemocy carskim oficerze. W zakonie była tylko szafarką – świecką osobą, która pomagała w rozdawaniu posiłków.

Irena Jun – aktorka i reżyserka, jedna z najwybitniejszych na świecie odtwórczyń ról beckettowskich, wykładowczyni Akademii Teatralnej w Warszawie. Jako mistrzyni słowa jest autorką wielu monodramów, kameralnych spektakli i wieczorów poetyckich, które organizuje
w swoim Jednoosobowym Teatrze Poezji Ireny Jun. W jej repertuarze usłyszeć można między innymi utwory Mickiewicza, Gombrowicza, Miłosza, Szymborskiej, Rymkiewicza. W 2008 roku otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wtorek, 27 listopada, zakończenie festiwalu
godz. 10, sala widowiskowo-kinowa – wstęp wolny
Wykład multimedialny dr Agnieszki Bryc – „Armia kluczem do sukcesu Izraela?”

Agnieszka Bryc, doktor na Wydziale Politologii i Spraw Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Autorka książki ,,Izrael 2020: skazany na potęgę?”. Prowadząca debaty międzynarodowe w bibliotece publicznej m.st. Warszawy na Koszykowej. Komentatorka spraw międzynarodowych, w tym polityki bezpieczeństwa współczesnego Izraela.

godz. 19, sala widowiskowo-kinowa
Koncert Pieśni Żydów Sefardyjskich – w wykonaniu Urszuli Makosz, pieśniarki z Krakowa, z zespołem muzyków związanych m.in. z Piwnicą pod Baranami i krakowskimi teatrami.
Urszula Makosz – śpiew
Krzysztof Cyran – gitara, mandolina
Michał Półtorak – skrzypce, mandolina
Paweł Pierzchała – fortepian
Maciej Półtorak – instrumenty perkusyjne

Pięć dni z kulturą żydowską

| kategorii |
About The Author
-