W tym roku przypada 140. rocznica urodzin i 80. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Z tej okazji w piątek, 23 czerwca w sali wystawienniczej MCK, odbyło się otwarcie wystawy grafiki ,,Ogrody Leśmiana’’ Stanisława Ożoga. Najsłynniejszy erotyk ,,W malinowym chruśniaku’’ zaprezentowała Marzena Rutkowska. Wystawie towarzyszył też koncert Kuby Michalskiego, który przedstawił kompozycje do wierszy Leśmiana. Wystawę będzie można oglądać do 26 lipca.Więcej zdjęć…

Stanisław Ożóg urodził się w 1952 roku w Nienadówce koło Rzeszowa. W latach 1972- 1978 studiował, jako stypendysta Ministra Kultury i Sztuki w Hochschule fur Graphik und Bukchunst w Lipsku na wydziale Grafiki Książki. W latach 1978- 1990 pracował na stanowisku kierownika artystycznego Krajowej Agencji Wydawniczej w Rzeszowie. Wielokrotnie nagradzany w konkursie „Obraz, Grafika, Rzeźba, Rysunek Roku” organizowanym przez BWA w Rzeszowie. Zajmuje się projektowaniem graficznym książek, kalendarzy, albumów, ilustruje bajki dla dzieci oraz tomiki poetyckie. W swoim dorobku artystycznym Stanisław Ożóg posiada setki prac wykonanych piórkiem i tuszem oraz w technice gwaszu. Jest autorem ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą. Od 1987 roku bierze udział w corocznych plenerach ilustratorów organizowanych przez Biuro Wystaw Artystycznych w Zamościu. Współpracuje z Fabryką Porcelany AS Ćmielów , jego erotyki zdobią ekskluzywne kolekcje porcelany, a także jest autorem witraży w oknach części muzealnej fabryki. Rysunki inspirowane prozą Brunona Schulza artysta wystawiał 4-krotnie podczas Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu, 3-krotnie podczas Festiwalu Bruno Forewer w Lublinie, w Kazimierzu Dolnym , w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie, na Festiwalu Szaloma Asza w Kutnie, w JJC w Krakowie, Galerii Miejskiej w Jarosławiu, Centrum Kultury Zamek we Wrocławiu, w Instytucie Polskim w Sofii, W Instytucie Bułgarskim w Budapeszcie, a ostatnio w Muzeum Okręgowym w Rzeszowie i w Muzeum Michajła Biłasa w Truskawcu. Jest członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym.

Kuba Michalski – polski piosenkarz, kompozytor i autor tekstów. Zwycięzca (w duecie z Justyną Bacz) Festiwalu Pieśni Leonarda Cohena (1984), dwukrotnie wyróżniony na OPPA. W latach 90. XX wieku współzałożyciel zespołu Cotton Cat, z którym nagrał pięć płyt. Komponuje piosenki do tekstów własnych, oraz cudzych wierszy (m.in. Bolesława Leśmiana, Adama Asnyka, Adama Mickiewicza, Charlesa Baudelaire’a, Roberta Burnsa, Guillaume’a Apollinaire’a). Występuje z Cotton Cat oraz z programami solowymi poświęconymi balladom Leonarda Cohena i Jacka Kaczmarskiego. W 2007 roku wydał płytę z piosenkami Jacka Kaczmarskiego, a w 2011 album Podróż z własnymi kompozycjami do wierszy wielkich poetów.

Otwarcie wystawy prac inspirowanych twórczością Leśmiana

| kategorii, wystawy |
About The Author
-