Zapraszamy w piątek, 25 maja o godz. 13 do sali wystawienniczej MCK na otwarcie wystawy Od Rubęsa do Pikasa, czyli historia sztuki wg Tomasza Brody.
Wystawie będą towarzyszyć warsztaty:
25 maja, godz. 16.00 – warsztaty dla dzieci (przedział wiekowy – szkoła podstawowa)
26 maja – godz. 11.00 – warsztaty dla mam z dziećmi (dzieci wczesnoszkolne).
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: tel. 698 086 268.
Wstęp wolny!
Infantka jak z Velazqueza ze zrolowanej karimaty, wielokrotny portret Marilyn Monroe wg Warhola, gdzie plastikowe worki na śmieci imitują sitodrukowe barwy oryginału, książę Urbino, Federico de Montefeltro wg Piera della Francesca z psią miską na głowie – to tylko niektóre z prac Tomasza Brody, prezentowanych na wystawie w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku.
Cykl „Historia sztuki według Tomasza Brody” to autorska interpretacja najwybitniejszych malarskich arcydzieł z różnych epok – od renesansu po dwudziesty wiek. Autor, używając przedmiotów codziennego użytku (piłeczek pingpongowych, gąbek, grzebieni, opakowań po lekach, płynach do prania itd), buduje z nich własne wersje płócien Van Gogha, Warhola, Picassa, Velazqueza czy El Greca. W ten sposób skraca dystans, z jakim zwykle postrzegamy arcydzieła – pokazuje, że możemy bawić się historią sztuki, nie ujmując jej jednocześnie powagi.
Jak napisał krytyk sztuki Mirosław Ratajczak, Broda „łączy w zaskakujący sposób humor i powagę, zabawę z edukacją, popkulturową współczesność z szacowną tradycją zachodniego malarstwa (…) Ambitne zadanie, jakie przed sobą postawił, polega na uchwyceniu nie tylko materialnego obrazu, z jakim w konkretnym przypadku ma do czynienia, ale wręcz przeniknięciu spojrzenia danego twórcy, czyli tego, jak patrzył on na swojego modela bądź wybrany motyw”.

Tomasz Broda – rysownik, ilustrator, pedagog, twórca masek i obiektów z przedmiotów codziennego użytku, prezentowanych m.in. w autorskich telewizyjnych programach („Zrób sobie gębę”). Ośmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon, Nagrody dla Ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji Ibby i Nagrody Prezydenta Wrocławia. Prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
www.tomaszbroda.pl

Otwarcie wystawy

| kategorii |
About The Author
-