W niedzielę, 10 września w kościele Rzymskokatolicka Parafia pw. św. Michała Archanioła w Płońsku, odbył się pierwszy koncert organowy „Muzyka z różnych stron świata’’ w ramach obchodów XII Dni Patrona Miasta. Wystąpili: Przemysław Wawrzyniak z Poznania oraz Ewa Polska – Sawoszczuk z Koronowa. Było to niecodzienne spotkanie z muzyką celtycką, szkocką i irlandzką, którą zaproponował publiczności zebranej w płońskim kościele Przemysław Wawrzyniak, wirtuoz dud szkockich i fletów irlandzkich, z powodzeniem grający także na bodhranie. Wspólnie z Przemysławem Wawrzyniakiem wystąpiła Ewa Polska – Sawoszczuk, która wykonała utwory na organy solo. Przemysław Wawrzyniak z wielkim zaangażowaniem nie tylko wykonywał poszczególne utwory, ale wspaniale o nich opowiadał. Zebrana w kościele publiczność mogła dowiedzieć się nieco o dudach szkockich i fletach irlandzkich, a także sposobach wydobywania dźwięku. Zapewne część widowni zdziwiła się mocą i głośnością tego wspaniałego instrumentu. Prowadzący postarał się nie tylko o wspaniałe wykonania często znanych nam utworów, ale również zaprezentował tradycyjny kilt, czym jeszcze bardziej podkreślił charakter tego koncertu, który tak naprawdę przerodził się w ciekawą audycję muzyczną. Koncert można było nie tylko usłyszeć ale też zobaczyć grę artystów na specjalnie przygotowanym ekranie. Festiwal otworzył Adam Sadowski- dyrektor artystyczny. Organizatorami festiwalu są: Samorząd Miasta Płońska, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku. Patronat medialny: Kultura Dostępna, Niedziela, Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Więcej zdjęć… 

W programie utwory na organy solo:
1. J.S.Bach – Toccata i fuga d-moll, BWV 565
2. T. Dubios – In Paradisum
3. Charles W. Ore – Hymn „A Mighty Fortress” – Ein feste Burg (wg M. Lutra)
4. Robert Schumann – Etiuda nr 2, nr 3 z cyklu „Six Etudes en Forme de Canon” op. 56 (opr. M. Dupre)
5. Matthias Nagel – Gib uns Friedens – Variationen

Ewa Polska-Sawoszczuk – muzyk instrumentalista i menadżer kultury. Ukończyła studia na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy w klasie organów prof. Piotra Grajtera i prof. Radosława Marca. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Zarządzanie i Marketing, specjalność: Menadżer Kultury. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów interpretacji muzyki organowej prowadzonych m.in. przez J.Regnere, J.Gembalskiego, T. Stangiera i L. Lohmanna. Laureatka konkursów organowych i kompozytorskich (min. II nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim na Fugę). Artystka prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno w kraju jak i za granicą. Koncertowała na wielu prestiżowych międzynarodowych festiwalach muzyki organowej m.in. w Czechach, Niemczech, Słowacji, Francji, w Gdańsku – Oliwie, Bazylice Mariackiej, Jastrzębiej Górze, Zakopanym, Lublinie, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Świnoujściu, Łodzi i wielu innych. Zajmuje się kameralistyką fortepianową, klawesynową i organową. Współpracuje z wieloma solistami instrumentalistami jak i wokalistami m.in. Przemysławem Wawrzyniakiem (dudy szkockie, bodhran), Piotrem Olszewskim (gitara klasyczna), Januszem Bobińskim (trąbka), sopranistką Izabelą Jaszczult, Kacprem Chabrowskim (akordeon). Współpracuje w projektach edukacyjnych z Filharmonią Pomorską. Ma także w dorobku nagrania archiwalne dokonane dla Rozgłośni Polskiego Radia.
Ewa Sawoszczuk jest pomysłodawcą i inicjatorem koncertów organowych w Bydgoszczy i Toruniu oraz okolic Bydgoszczy – gminie Dąbrowa Chełmińska, Sicienko, Koronowo oraz gminie Lubień Kujawski (powiat włocławski). Jest pełnomocnikiem zarządu Stowarzyszenia „Pro Musica Organa” oraz organizatorem cyklu koncertowego w Bydgoszczy pn. „Letnie Międzynarodowe Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej” oraz Koronowie pn. „Zjednoczeni Muzyką”, pełniąc funkcje dyrektora artystycznego. Aktualnie jest również koordynatorem przedsięwzięć artystycznych w Centrum Kultury Synagoga w Koronowie.

Przemek Wawrzyniak – jest muzykiem grającym na dudach szkockich, fletach irlandzkich – flażoletach, instrumentach perkusyjnych – bodhran – cajon.Od wielu lat zafascynowany World Music – w szczególności muzyką celtycką-Szkocja-Irlandia, którą wykonuje w tradycyjnych i współczesnych aranżacjach. Występuje w tradycyjnym szkockim stroju-kilcie, co czyni jego koncerty atrakcyjne również wizualnie. Koncertuje jako solista oraz z towarzyszeniem innych instrumentalistów i zespołów, w skład których wchodzi instrumentarium: skrzypce, akordeon, instrumenty perkusyjne, klawiszowe, harfa celtycka, gitara, z towarzyszeniem orkiestr, chórów, organów kościelnych. Podczas swych podróży do Szkocji odkrył i docenił piękno kultury celtyckiej. Tą pasją dzieli się podczas swych autorskich wieczorów szkockich oraz koncertów edukacyjnych, które prowadzi przy akompaniamencie szkockich dud i fletów irlandzkich – muzyki celtyckiej. Obecnie współpracuje z Lindsayem Davidsonem – szkockim dudziarzem i kompozytorem oraz Diarmuidem Johnsonem – irlandzkim flecistą i poetą. Od 2016 działa w Stowarzyszeniu na Rzecz Efektywnych Metod Umuzykalniania – E.M.U., którego celem jest między innymi – popularyzowanie gry na flażolecie oraz wybranych instrumentach muzyki tradycyjnej w oparciu o zapis nutowo-tabulaturowy, jako sprawdzony i efektywny sposób umuzykalniania. Formami popularyzacji są: akcje informacyjne, warsztaty – również z udziałem uznanych muzyków z krajów kultury celtyckiej, kursy adresowane do nauczycieli, animatorów amatorskiego ruchu muzycznego oraz uczniów i indywidualnych miłośników gry, a także koncerty, spotkania i wszelkie działania kreujące postawy muzycznej aktywności z zastosowaniem flażoletu. Opracowywanie i wydawanie propozycji repertuarowych na flażolet w formie materiałów nutowo-tabulaturowych oraz tworzenie wszelkich pomocy dydaktycznych wspierających proces umuzykalniania.

Muzyka z różnych stron świata – koncert inaugurujący 4. Festiwal Organowy

| kategorii |
About The Author
-