W niedzielę, 30 września w sali widowiskowo-kinowej odbył się koncert muzyki polskiej w wykonaniu wybitnego pianisty Karola Radziwonowicza. Podczas koncertu zostały wykonane utwory Ignacego Jana Paderewskiego, a także kompozycje Fryderyka Chopina grane na żywo do wyświetlanego filmu Chopin. The Space Concert. To jedyny na świecie pianista, którego nagrania utworów Chopina znalazły się na stacji orbitalnej w kosmosie oraz były odtwarzane podczas misji kosmicznej Endeavour. Jego podróże artystyczne prowadzą przez prawie wszystkie kontynenty. Koncertował w najbardziej prestiżowych salach na świecie. Słowo o muzyce wygłosił Igor Pogorzelski. Więcej zdjęć…

Karol Radziwonowicz jest wybitnym pianistą, wykształconym w Polsce i USA. Naukę gry rozpoczął w Warszawie u ojca, Henryka Radziwonowicza, a kontynuował u Aleksandry Sosnowskiej i prof. Barbary Muszyńskiej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wybitnego pianisty-pedagoga Georgy Seboka w Indiana University School of Music w Bloomington, USA.
Od wielu lat prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą, współpracując z takimi dyrygentami, jak Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Kazimierz Kord, Jan Krenz, Nikolai Aleksiejew i inni. Bierze udział w wielu znanych międzynarodowych festiwalach muzycznych – Paryż, Moskwa, Warszawa, Duszniki Zdrój, Quebek, Praga, San Francisco, Berlin, Salzburg, Tokio, Sapporo, Buenos Aires, New Dehli, Mediolan, Pescara, Pekin, Lima i inne.
Film pt. „Chopin. The Space Concert” nakręcony został w Kosmosie przez astronautów, uczestników wyprawy STS-130, którzy przed wylotem otrzymali płytę z wybranymi utworami Fryderyka Chopina. Astronauci wykonali tysiące unikalnych zdjęć, inspirując się muzyką Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza i Sinfonii Vivy pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.
NASA udostępniła materiały filmowe i fotograficzne (oryginalne formaty RAW, bez kompresji i korekty barwnej) Adamowi Ustynowiczowi, pomysłodawcy i producentowi filmu.
Po ponad dwóch latach pracy i uzupełnieniu filmu o zdjęcia wykonane przez astronautę ESA Paolo Nespoli’ego oraz kolejne wyprawy promów i ekspedycji ISS, doszło do premiery filmu.
„Po raz pierwszy w historii panoramiczna Kopuła umożliwiała fotografowanie Ziemi pod każdym kątem i przy pomocy całej palety doskonałych obiektywów (…).

Organizatorzy: Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Samorząd Miasta Płońska.
Współorganizator: Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie.

Koncert muzyki polskiej – Karol Radziwonowicz

| kategorii |
About The Author
-