W niedzielę, 13 września w najstarszej płońskiej świątyni odbył się pierwszy koncert ,,W rytmie marsza’’ inaugurujący 7. Międzynarodowy Festiwal Organowy św. Michała Archanioła.
W mistrzowski sposób w ciszy kościoła zabrzmiały dzieła wybitnych artystów, które przedstawili: Adam Stachowiak – trąbka oraz Adam Sadowski – organy. Uczestnicy koncertu usłyszeli utwory grane solowo na organach a także kompozycje wykonane na obydwu instrumentach. Miło było posłuchać muzyki skomponowanej przez mistrzów i wykonywanej przez mistrzów.
Koncert prowadził ks. Marcin Sadowski, który z wielką pasją i entuzjazmem dopełnił swoimi komentarzami przygotowany i przedstawiony przez artystów program koncertu. Występ wzbudził entuzjastyczne reakcje publiczności, a wirtuozi zostali nagrodzeni owacją na stojąco. Piękna muzyka osadzona w równie pięknym wnętrzu jakim jest kościół powoduje, że nikt nie pozostaje na nią obojętny.
Koncert dostarczył słuchaczom niezapomnianych wrażeń. Była to prawdziwa muzyczna uczta dla melomanów, ale też dla tych, którzy uczą się słuchać i odbierać niełatwą muzykę, jaką jest muzyka organowa. Więcej zdjęć…

ADAM STACHOWIAK jest absolwentem Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. W latach 1994-1995 pracował jak pierwszy trębacz w Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Z zespołem Teatru Muzycznego realizował musicale: „Skrzypek na Dachu”, Les Miserables”, West Side Story” oraz „Czarnoksiężnik z krainy Oz”. Grał miedzy innymi w Orkiestrze Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach pod dyrekcją Jerzego Miliana, w Orkiestrze Glenna Millera oraz w zespole Chucka Mangione. Brał udział w znaczących wydarzeniach muzycznych, dokonując nagrań płytowych muzyki do filmów i spektakli teatralnych oraz współpracuje z wieloma zespołami jako muzyk orkiestrowy i kameralny. Obecnie jest pierwszym trębaczem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Gra na trąbkach historycznych z epoki baroku oraz instrumentach współczesnych: trąbce B i C, trąbce piccolo, kornecie i flugelhornie. Prowadzi zespoły kameralne: Sounds & Beats oraz Amber Brass Quintet.
Od roku 2010 jest również wykładowcą w klasie trąbki w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

ADAM SADOWSKI – organista, doktor nauk społecznych.
Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Dyplom magisterski uzyskał w roku 2010. W 2014 roku również w gdańskiej Akademii Muzycznej ukończył Podyplomowe Studia w zakresie Interpretacji Organowej. W latach 2012 – 2016 odbył studia doktoranckie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2018 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie psychologii, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. ,,Cechy temperamentu i osobowości a poziom perfekcjonizmu i tremy u muzyków różnych specjalności’’. Jego zainteresowania skupiają się wokół psychologicznych uwarunkowań wykonawstwa muzycznego.
Jest autorem wydanej w 2020 roku książki pt. ,,Perfekcjonizm i trema u muzyków różnych specjalności’’. Ma w swoim dorobku publikacje naukowe w literaturze polskiej i angielskiej. Jest również autorem projektu edukacyjnego pt. #Ćwiczyć, ale jak?
Stypendysta Miasta Sopot dla twórców kultury. Występuje jako solista i kameralista w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w kraju i zagranicą.
Pełni funkcję organisty parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie Kamiennym Potoku. Jest dyrygentem chóru Świętego Ojca Pio oraz założycielem Stowarzyszenia Promień Sztuki. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad „Festiwalem organowym św. Michała Archanioła” w Płońsku, „Sopockimi Wieczorami Organowymi” oraz ,,Ciechanowskimi Wieczorami Organowymi w Farze’’.

Koncert inaugurujący 7. Międzynarodowy Festiwal Organowy

| kategorii |
About The Author
-