Piątek – 20 października

godz. 20, sala widowiskowo-kinowa – seans biletowany
Opowieść o miłości i mroku, reż. Natalie Portman, USA 2015, 98 min., dramat, ekranizacja bestselerowej powieści Amosa Oza.

To przejmująca historia dorastania jednego z najwybitniejszych pisarzy XXI wieku.
Oz wspomina dzieciństwo u boku rodziców: pragmatycznego Ariego i marzycielskiej, obdarzonej niezwykłą wyobraźnią Fani. Nieszczęśliwa w małżeństwie matka Amosa znajdowała ukojenie w opowiadaniu synowi niesamowitych historii z pogranicza jawy i snu. Z czasem opowieści stawały się coraz bardziej mroczne i niezrozumiałe, by w końcu niebezpiecznie zbliżyć się do rzeczywistości…
Niewyjaśnione rodzinne tajemnice na zawsze zmieniły życie światowej sławy pisarza.
Scenariusz, reżyseria i rola główna: Natalie Portman
Autorem zdjęć jest wybitny polski operator: Sławomir Idziak.

 

 

 

Sobota, 21 października

godz. 18.30, sala widowiskowo-kinowa – 2 dokumenty – wstęp wolny
Przed seansem o godz. 18 zapraszamy na spotkanie z reżyserem filmu Michałem
Jaskulskim oraz Ignacym Strączkim, wicedyrektorem Warszawskiego Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej.

Przy Planty 7/9 Bogdan’s Journey, reż. Michal Jaskulski i Lawrence Loewinger, Polska 2016, 90 min. Dla wielu Żydów pogrom kielecki z 1946 roku jest symbolem powojennego polskiego antysemityzmu. W Polsce był zakazanym tematem przez lata komunizmu. Bohater filmu, polski katolik Bogdan Białek, poświęcił dużą część swojego życia, żeby pojednać Polaków i Żydów po tragicznych wydarzeniach, do których doszło w Kielcach. W Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej pogrom kielecki pozostawał nie tylko tematem zakazanym, ale i tematem tabu. Po upadku komunizmu bohater filmu Bogdan Białek otworzył puszkę Pandory: zaczął publicznie mówić o pogromie i walczyć z utrwalanymi przez lata stereotypami tworzonymi przez Polaków i Żydów.
Język: Polskie Napisy: Angielski.

 

 

 

 

 

 

Two West German policemen wearing athlete sweatshirts and armed with submachine guns get into position on the roof of the Munich Olympic Village building, Sept. 5, 1972. Armed Arab commandos hold Israeli Olympic team members hostage. (AP Photo)

Munich ’72 and Beyond Monachium ’72, reż. Stephen Crisman, USA 2016, 29 min.
5 września 1972 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium palestyńscy ekstremiści zamordowali 11 Izraelczyków. Monachium ’72 to dramatyczna opowieść o pierwszej odsłonie nowoczesnego terroryzmu, która ukazuje nowe, wstrząsające fakty na temat tych tragicznych wydarzeń i ich następstw. Wielokrotnie nagradzany reżyser Stephen Crisman powraca do dnia tej tragedii w wywiadach z Izraelczykami i Palestyńczykami, członkami ich rodzin, świadkami, organizatorami Olimpiady i przedstawicielami rządu. To trzymający w napięciu film o konflikcie i metodach walki, które rozwinęły się w następnych dekadach.
Język: Angielski Napisy: Polski

 

 

 

 

 

 

godz. 21, sala widowiskowo-kinowa – seans biletowany
Syn Szawła, reż. László Nemes, Węgry 2015, 107min., dramat
Nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, zdobywca Złotego Globu oraz Grand Prix na festiwalu w Cannes.
Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był. Debiut 38-letniego László Nemesa przełamuje dotychczasowe, typowe dla fabuł o Holokauście klisze narracyjne. Reżyser rezygnuje z epickiej skali, która tworzy iluzję, że jesteśmy w stanie pojąć skalę tej zbrodni. Film Nemesa cechuje maksymalny realizm i perspektywa jednostki patrzącej na fragmenty piekła.
„Syn Szawła” powstał z głębokiej potrzeby autentyczności, a drobiazgowa dokumentacja i produkcja zajęły twórcom pięć lat. Być może dlatego Claude Lanzmann, twórca legendarnego dokumentu „Shoah”, przeciwnik filmowych inscenizacji Zagłady, podszedł po seansie do Nemesa i podziękował mu za film.

 

 

 

Niedziela, 22 października
godz. 18.30, sala widowiskowo-kinowa – dokument, wstęp wolny
Hummus The Movie!, reż. Oren Rosenfeld, Izrael 2016, 70 min.

Humus – przepyszny, bogaty w wartości odżywcze, uwielbiany przez Amerykanów superfood – łączy muzułmanów, chrześcijan i żydów na całym świecie. Tysiące ludzi na całym świecie dzielą różnice o podłożu historycznym i kulturowym, ale łączy ich jedno… miłość do humusu! W filmie Orena Rosenfelda poznajemy trzech bohaterów: zapracowaną muzułmankę, uśmiechniętego Żyda i młodego chrześcijanina-Araba. Łączy ich wspólna pasja. Towarzyszymy Olivierowi, benedyktynowi z Francji, który poszukuje najlepszego humusu, obserwujemy zaciętą walkę o pobicie Rekordu Guinnessa w kategorii „Największej na świecie porcji humusu”, poznajemy też Alufa Abira, hiphopowca z czarnym pasem. Humus! to opowieść o zwykłych ludziach, którzy po prostu uwielbiają humus.
Język: Hebrajski, Angielski Napisy: Angielski, Polski

 

 

 

 

godz. 20, sala widowiskowo-kinowa – wstęp wolny
Przepis na kiszone, reż. Michael Manasseri, USA 2016, 97min., komedia

Joey Miller, król didżejów z Detroit, jest samotnym ojcem i tonie w długach. Zbliża się bat micwa jego córki Julie,a on nie ma sprzętu, żeby zagrać na organizowanej z tej okazji imprezie. W końcu Joey prosi o pomoc wujka Morty’ego (David Paymer – Amistad), który stawia jednak jeden warunek. Joey musi wykraść od swojej babci Rose (Lynn Cohen – Monachium, Seks w wielkim mieście) przepis na ogórki kiszone. Jest jeden problem: babcia zamierza zabrać ten przepis do grobu…
Język: Angielski Napisy: Polski

 

 

Główny Partner Festiwalu: Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej

Kino festiwalowe

| kategorii |
About The Author
-