W poniedziałek, 7 października w sali widowiskowo-kinowej w Płońsku rok akademicki 2019/2020 rozpoczął Płoński Uniwersytet Trzeciego Wieku. W programie znalazł się koncert w wykonaniu zespołu EMotivo pod kierownictwem artystycznym Iriny Bogdanovich w składzie: Teresa Gręziak, Andrzej Gręziak, Jakub Kozioł, Agnieszka Pikuta, Daniela Ozdarska, Ola Ptaszyńska, Piotr Wojciechowski, Michał Raczkowski. Artyści wystąpili z repertuarem sakralnym jak i rozrywkowym. Na zakończenie na słuchaczy czekał słodki poczęstunek przygotowany przez Bistro Kultura. Więcej zdjęć…

Zespół wokalny EMotivo pod kierownictwem artystycznym Iriny Bogdanovich

Zespół wokalny EMotivo – działa w Warszawie od końca 2016 roku z inicjatywy Iriny Bogdanovich, która jest jego kierownikiem artystycznym. W skład EMotivo wchodzą dyrygenci chóralni, wokaliści, autorzy aranżacji, muzycy o bogatym doświadczeniu scenicznym. Już w pierwszym roku działalności zespół reprezentował Polskę na dwóch międzynarodowych festiwalach: w Krzemieńcu na Ukrainie (Festiwal Ave Maria w maju 2017 roku) i na Chóralnym EXPO w Moskwie (wrzesień 2017). Kolejne podróże artystyczne odbył do Włoch północnych (maj 2018) i Szwajcarii, gdzie w maju br. reprezentował Polskę na Festiwalu Muzycznym w Heiden. Koncerty EMotivo obejmują zarówno repertuar sakralny, w tym prawykonania utworów pisanych specjalnie z myślą o zespole, jak i rozrywkowy. Ostatnio zespół wystąpił z koncertem „Piosenki absolutnie prześliczne” w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Obecnie przygotowuje drugą odsłonę tego projektu.

Irina Bogdanovich – kierownik artystyczny zespołu EMotivo. Na co dzień związana z Chórem Akademickim Uniwersytetu Warszawskiego, który z sukcesami prowadzi od 2002 roku. Oprócz pracy nad utworami a cappella realizuje wielkie formy wokalno-instrumentalne, współpracując z wybitnymi polskimi muzykami. Dyrygowała najważniejszymi polskimi orkiestrami, m.in. Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Sinfonia Varsovia i Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. Do największych sukcesów zalicza realizację widowiska muzyczno-filmowego „Aleksander Newski”, w ramach którego zrekonstruowała ścieżkę dźwiękową z filmu S. Eisensteina (1938). Doceniana na licznych krajowych i zagranicznych festiwalach i konkursach (osiem nagród Grand Prix, dziesięć I miejsc, jedno II miejsce, cztery III miejsca, pięć nagród indywidualnych dla dyrygenta), zapraszana do prowadzenia warsztatów i udziału w konferencjach tematycznych w kraju i za granicą. Jako wykładowczyni współpracuje z Uniwersytetem Społeczno-Humanistycznym SWPS, prowadząc zajęcia „Lider w zespołach kreatywnych”. Ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę chóralną i fortepian na rosyjskich uczelniach muzycznych (Moskwa i Jekaterynburg), w 2017 roku staż w klasie dyrygentury prof. Tomasza Bugaja na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Zaangażowana w dialog polsko-rosyjski na polu kultury, za co została doceniona w 2017 roku przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Jest członkiem Akademii Fonograficznej przyznającej Fryderyki. W 2018 roku nominowana do nagrody Fryderyk za płytę CD „Rachmaninow: „Całonocne Czuwanie” w kategorii album roku: muzyka chóralna, oratoryjna i operowa. Wykonuje recitale fortepianowe w Polsce i za granicą oraz z powodzeniem akompaniuje wybitnym solistom. Jest autorką muzyki do filmu „Świteź” w reż. K. Polaka (2010), który zdobył ponad 20 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych, a w Londynie otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę. Skomponowała muzykę do filmu „Przedtem, potem” (2013, reż. E. Sewruk).W roku premiery film był nominowany do nagród na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Festiwalu Nowe Horyzonty i Festiwalu Grand OFF. Skomponowała i nagrała wspólnie ze skrzypkiem Stanisławem Dziągiem muzykę do spektaklu „Łzy Manueli” w reżyserii K. Krakowiak. Napisała cykl pieśni na chór i instrumenty pt. „Łąka” do słów Bolesława Leśmiana (2015).
Nagrała najbardziej znane rosyjskie piosenki w programie TVP1 „Jaka to melodia?”. Była uczestnikiem w programie TV „Europa da się lubić”, prezenterem w programie TVP Info o turystyce w Polsce oraz prezenterem w programie TVP1 „PIękniejsza Polska w Unii Europejskiej”. „Polka z wyboru” – jak określiła ją Paulina Młynarska w filmie dokumentalnym, którego była bohaterką. W muzyce zainteresowana przede wszystkim kształtowaniem melodii i pełnym ekspresji wykonawstwem wybitnych, niekiedy zapomnianych dzieł.
.

Inauguracja Płońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

| kategorii, Wykłady |
About The Author
-