13243848_1715573675381982_5019206183928974114_oW środę, 18 maja w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku, w ramach Płońskich Spotkań z Mistrzami gościła Krystyna Czubówna – prezenterka programów informacyjnych, lektorka filmów przyrodniczych i dokumentalnych oraz audycji radiowych.
Najbardziej rozpoznawalny głos w Polsce i jedna z najwybitniejszych pisarek literatury współczesnej, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2015 – to wyjątkowe połączenie dwóch osobowości. Krystyna Czubówna czytała fragmenty wybranych dzieł literackich noblistki, Swietłany Aleksijewicz – białoruskiej pisarki i dziennikarki, laureatki wielu międzynarodowych nagród, m.in. Pokojowej Nagrody im. E. M. Remarque`a, Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i przede wszystkim Literackiej Nagrody Nobla w roku 2015.
Podczas spotkania prezentowane były fragmenty z czterech poruszających książek noblistki: „Wojna nie ma nic z kobiety”, „Czarnobylska modlitwa. Kronika Przyszłości”, „Ostatni świadkowie.Utwory solowe na głos dziecięcy”, „Czasy second-hand. Koniec czerwonego człowieka”. Mistrzyni interpretacji słowa odkryła przed słuchaczami pomijaną historię Związku Radzieckiego, trudne i często pomijane tematy społeczne takie jak katastrofa w Czarnobylu, udział kobiet w drugiej wojnie światowej, wojenne losy dzieci czy codzienne życie po upadku komunizmu i państw powstałych po jego rozpadzie, widziane oczami bohaterów reportaży pisarki. Jej reportaże z wrażliwością dotykają wyjątkowo aktualnych problemów światowych, ale i zwykłych, ludzkich.
Czytanie połączone było z oprawą muzyczną oraz prezentacją multimedialną.

II Płońskie Spotkania z Mistrzami: Krystyna Czubówna czyta Swietłanę Aleksijewicz.

| kategorii |
About The Author
-