dobry-niemy-movie-jpgKino Kalejdoskop w Płońsku zaprasza w sobotę, 29 października o godz. 22 /hol główny MCK/ na seans niemego filmu „Gabinet doktora Caligari” (1920 r.), z muzyką i dubbingiem na żywo. To niesamowity film grozy będący realizacją niezwykłej wizji reżysera Roberta Wiene oraz scenarzystów Carla Mayera i Hansa Janowitza. Jest jednym z pierwszych horrorów i thrillerów psychologicznych w historii kina, idealną realizacją estetyki niemieckiego ekspresjonizmu, który nawet po prawie stu latach od premiery nie utracił swojej siły oddziaływania i nadal inspiruje artystów z różnych dziedzin sztuki. Wstęp wolny!

Członkowie zespołu „Niemy Movie”:
Wojtek Błażejczyk – gitara, małe instrumenty – gitarzysta, absolwent kompozycji i reżyserii dźwięku na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie
Jakub Bruszewski – gitara basowa, pad, pętle – basista kilku warszawskich zespołów, perkusjonalista;
Maciek Zych – saksofon, EWI (electronic wind instrument), instrumenty klawiszowe – absolwent Akademii Muzycznej na wydziale reżyserii dźwięku;
Maciek Więckowski – tekst i dubbing – aktor teatralny i dubbingowy, absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie;
Janek Jędrzejczyk – instrumenty klawiszowe, odgłosy – pianista, realizator dźwięku, muzyk kilku warszawskich zespołów, absolwent filozofii.

Projekcje zespołu „Niemy Movie” są skierowane do odbiorców w każdym wieku i nie jest to pusty slogan. Umożliwia to szeroki repertuar oraz bogactwo środków wykorzystanych w poszczególnych filmach. Muzyka ilustrująca obraz jest różnorodna – ścieżka dźwiękowa satysfakcjonuje zarówno amatorów muzyki klasycznej, jak i rozrywkowej, akustycznej i elektronicznej.

„Gabinet Doktora Caligari” reż. Robert Wiene, 1920 r., 73 min
Tytułowy doktor Caligari to wędrowny magik, pokazujący na jarmarku swoje kuriozoum – lunatyka, który obudzony z głębokiego snu, przepowie jednemu z odwiedzających rychłą śmierć. Tak zaczyna się seria morderstw, które w dziwny sposób są Doktorowi na rękę. Film Roberta Wienego zapada w pamięć szczególnie dzięki scenografii grupy der Sturm, wszystko jest tu zniekształcone, przerysowane, kontrastowe, współtworzące atmosferę grozy. W wykonaniu zespołu Niemy Movie do filmu „wraca” brakująca warstwa dźwiękowa, odgłosy nocy, muzyka złożona ze sztucznych elementów na równi ze scenografią, jarmarczna orkiestra z akordeonem i skrzypcami i oczywiście „naturalny” głos doktora Caligari.

Gabinet doktora Caligari – film niemy z muzyką na żywo z cyklu Niemy Movie

| Kino |
About The Author
-