14380172W niedzielę, 18 września w kościele parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, odbył się kolejny koncert organowy pn. „Ave Maria na przestrzeni wieków” w ramach III Festiwalu Organowego.
Swój kunszt muzyczny zaprezentowała solistka Markéta Dvořáková (mezzosopran), a za kontuarem organów zasiadła wirtuozka tego instrumentu Irena Chřibková, organistka i dyrektor Chóru Bazyliki św. Jakuba w Pradze.
Artystki zaprezentowały bardzo różnorodny i ciekawy repertuar. Płońscy melomani usłyszeli m.in.: utwory Johanna Sebastina Bacha, Antonína Dvořáka, Giacomo Pucciniego i inne. Koncert poprowadziła Edyta Zielińska, wzbogacając całość o niezwykle cenne i interesujące informacje. Dobrany pod kątem publiczności repertuar oraz niezwykły kunszt artystek sprawił, że koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez Płońszczan, którzy podziękowali za koncert owacją na stojąco. Więcej zdjęć….
Dyrektor artystyczny festiwalu – Adam Sadowski
Organizatorzy: Samorząd Miasta Płońska, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku.

143797

Markéta Dvořáková – mezzosopran. Jest członkiem i współzałożycielem średniowiecznego zespołu Schola specialis. Występuje na festiwalach muzycznych w Czechach oraz poza granicami ojczystego kraju, min. w Polsce, Niemczech, Dani. Jest solistką Orkiestry Atlantis i kameralnego chóru Atlantis Collegium.
Posiada bogaty repertuar, począwszy od utworów średniowiecznych aż po te z XX i XXI wieku. Obok powszechnie znanych kompozytorów, jak Pergolesi, Bach, czy Haendel, stara się odkrywać i popularyzować dzieła kompozytorów zapomnianych. Zajmuje się także improwizacją wokalną.
Jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej. Z przeznaczeniem na jej głos skomponowano role w operach „Ósma droga” (2001) Vlastislava Matoušek’a, „Powroty” (2002) Ivo Medka i farsie „W cieniu kiełbasy” (2002) Miroslava Pudláka.

Irena Chřibková jest główną organistką w Bazylice św. Jakuba w Pradze. Ukończyła konserwatorium w Kromĕřiž pod opieką K. Pokory, a następnie kontynuowała kształcenie p od kierunkiem prof. M. Slechty. Otrzymawszy stypendium od rządu francuskiego, studiowała – pod kierunkiem S. Landale – w Conservatioire National de Rueil-Malmaison. Występuje z licznymi recitalami solowymi w wielu krajach Europy, Japonii, Rosji, Izraelu i Stanów Zjednoczonych. Współpracuje z czołowymi instrumentalistami i śpiewakami w ramach koncertów kameralnych, chóralnych i orkiestrowych. Jej bogaty repertuar obejmuje literaturę organową od wczesnego baroku po dzieła współczesne. Jest cenionym interpretatorem francuskiej i czeskiej muzyki organowej. Krytycy muzyki zwracają uwagę na jej wirtuozerię, pomysłowość interpretacji i interesujący dobór barw organowych.

Dyrektor artystyczny festiwalu – Adam Sadowski
Organizatorzy: Samorząd Miasta Płońska, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku.

Drugi koncert muzyki organowej u św. Michała

| kategorii |
About The Author
-