W niedzielę, 20 września w najstarszej płońskiej świątyni odbył się drugi koncert organowy ,,Muzyczna historia Londynu i Paryża’’ w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Mistrzowskie wykonania klasyków muzyki poważnej przedstawili: Waldemar Krawiec na organach i Michał Mogiła na oboju.
Muzycy przenieśli odbiorców w wirtuozyjny świat wyciszenia i zadumy.
Koncert poprowadził ks. Marcin Sadowski, wprowadzając słuchaczy w nastrój i piękno utworów. W ciszy kościoła zabrzmiały dzieła sławnych kompozytorów m.in.: J. L. Krebsa, J.S. Bacha, A. Guilmanta, G.F. Haendela. Duet organy – obój zabrzmiał bardzo imponująco, co było oczywiście przede wszystkim efektem mistrzowskiej gry i doskonałej współpracy artystów.
Mimo, iż muzycy występowali na chórze, obecna na koncercie publiczność miała możliwość śledzenia występu artystów na ekranie. Słuchacze nagradzali każde wykonanie brawami. Na koniec zaś zgotowali artystom owację na stojąco, dając wyraz jak bardzo koncert się podobał. Więcej zdjęć…

MICHAŁ MOGIŁA – absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie oboju prof. Tomasza Miczki oraz studiów podyplomowych Hochschule fur Kunste Bremen w klasie prof. Christiana Hommela. Uczestnik międzynarodowego kursu mistrzowskiego w Markneukirchen (prof. Ingo Goritzki), kursów kameralnych Deutsche Kammerphilharmonie Bremen oraz warsztatów operowych Junge Oper Schloss Weikersheim odbywających się pod patronatem Jeunesses Musicales Deutschland. Podczas studiów pierwszy oboista European Ensamble For Contemporary Music Bonn oraz Junges Klangforum Mitte Europa Berlin. Współpracuje z takim orkiestrami jak:
• NFM Filharmonia Wrocławska,
• NFM Leopoldinum – Orkiestra Kameralna,
• Filharmonia Gorzowska,
• Filharmonia Pomorska im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy,
• Capella Bydgostiensis,
• Polska Filharmonia Kameralna Sopot,
• Orkiestra Akademii Beethovenowskiej,
• Brandenburgisches Staatsorchester Frankfurt,
• Neue Lausitzer Philharmonie – Gerhart – Hauptmann – Theater
Jeden z twórców orkiestry kameralnej Sinfonietta Hevelius Bremen, z którą wielokrotnie występował jako solista. Brał udział w wielu ważnych festiwalach muzycznych w kraju i na świecie: Warszawska Jesień, Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, Usedomer Musik Festival, Festspiele Mecklenburg-Vorpommern Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” Zakopane, Milano Musica, International Festival of the Aegean, International Oboe Masterclasses Zielona Góra, Gdański Festiwal Muzyczny. Koncertował w wielu krajach: Niemcy, Holandia, Czechy, Słowacja, Francja, Włochy, Dania, Szwajcaria, Grecja, Chiny. Dyrektor artystyczny i fundator Lubuskiego Festiwalu Muzycznego. Prezes Stowarzyszenia Artystów „Zdolni do wszystkiego”. Od 2008 oboista solista Filharmonii Zielonogórskiej im. Tadeusza Bairda.
Człowiek Roku KRONO 2017/ Kultura: I miejsce (powiat Zielona Góra), II miejsce (województwo lubuskie) w plebiscycie Gazety Lubuskiej oraz SWISS KRONO sp. z o. o.).
Michał Mogiła otrzymał w 2018 roku odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Odznakę nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

WALDEMAR KRAWIEC – studiował w Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego. Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą. Interesuje się muzyką śląską, m.in. brał udział w koncercie poświęconym 25 rocznicy śmierci śląskiego kompozytora Fritza Lubricha. W 2003 roku brał udział w Festiwalu Kompozytorów Śląskich w Opolu, gdzie wykonał monograficzne koncerty poświęcone twórczości wrocławskiego organisty i kompozytora Moritza Brosiga. W roku 2000 oraz 2015 otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Zabrze za osiągnięcia pedagogiczne oraz wkład w rozwój kultury w mieście. Jest inicjatorem oraz dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. ks. Antoniego Chlondowskiego w Zabrzu. Prowadzi klasę organów w PSM II st. w Zabrzu. Jest wykładowcą w Studium Muzyki Kościelnej i Diecezjalnej Szkole Organistowskiej w Gliwicach. Udzielał się w pracach redakcyjnych nad wydaniem nowego Chorału „Droga do nieba”. Uczestniczył w projekcie zakupu i instalacji organów do kościoła św. Jakuba na wyspie Sachalin (Rosja). Na ten cel zagrał 30 koncertów charytatywnych w diecezji gliwickiej i opolskiej, a w 2013 roku wykonał koncert inauguracyjny na nowych organach. Nagrał płytę rejestrującą cztery instrumenty śląska opolskiego oraz trzy płyty z muzyką kompozytorów śląskich. Jest członkiem Diecezjalnej Komisji Odbioru Organów w Gliwicach.

Organizatorzy: Miasta Płońsk, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku.
Współpraca: Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej im. Eugeniusza Gruberskiego w Płocku.
Patronat medialny: Gość Niedzielny.

Koncert na obój i organy

| kategorii |
About The Author
-