W niedzielę, 22 września w kościele parafii św. Michała Archanioła w Płońsku odbył się kolejny koncert pn. ,,Klarnet, organy – solo i w duecie’’ w ramach 6. Festiwalu Organowego. Swój kunszt muzyczny przedstawili: Jacek Sribniak (klarnet) i Jerzy Kukla (organy). Artyści zaprezentowali bardzo różnorodny i ciekawy repertuar, m.in.: utwory J. S. Bacha, W. Żeleńskiego, W. A. Mozarta, A. Piazzolli, M. Surzyńskiego. Koncert tradycyjnie poprowadził ks. Marcin Sadowski, który z pasją zapowiadał kolejne części koncertu przybliżając zarówno osobę kompozytorów jak i ich utwory. Niezwykłe brzmienie klarnetu oraz zabytkowych organów przyciągnęło do świątyni liczne grono melomanów. Dobrany pod kątem publiczności repertuar oraz mistrzostwo artystów sprawiło, że koncert spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem przez Płońszczan, którzy podziękowali owacją na stojąco. Kierownictwo artystyczne – dr Adam Sadowski. Więcej zdjęć…

Organizatorzy: Miasta Płońsk, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku. Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio Płońsk.

Jacek Sribniak

Jacek Sribniak należy do tego rodzaju artystów, którzy nie są identyfikowani z jednym rodzajem muzyki, adekwatnie do wszechstronnego emploi instrumentu ,jakim jest klarnet. Spektrum zainteresowań Jacka Sribniaka każe mu uczestniczyć w bardzo różnych projektach: od arcydzieł klasyki (solista i kameralista) do muzyki folkowej z elementami jazzu założyciel i kierownik grup : „Jaron Trio” oraz „Kokliko”). Artysta ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie klarnetu prof. R. Sztajerwalda. Zasiadał za pulpitem I klarnetu w takich orkiestrach jak Orkiestra Koncertowa Ludowego Wojska Polskiego , Vogtlandorchester Reichenbach oraz Filharmonia Lubelska.
Współpracuje z wieloma zespołami kameralnymi i grupami folkowymi, z którymi również dokonuje nagrań płytowych.
Jacek Sribniak ma na swoim koncie również wiele transkrypcji klarnetowych. Poza działalnością koncertową (w tym stała współpraca z organistą Jerzym Kuklą), od wielu lat prowadzi działalność pedagogiczną. Jako nauczyciel Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Lublinie, dzieli się swoimi doświadczeniami w dziedzinie gry na klarnecie oraz kameralistyki. Jego uczniowie i absolwenci są laureatami ogólnopolskich przeglądów oraz zasiadają za pulpitami polskich zespołów symfonicznych.

Jerzy Kulkla

Jerzy Kukla – organista, organmistrz, dyrygent, organizator życia muzycznego. Studia w Akademii Muzycznej w Krakowie (organy, klasa prof. Mirosławy Semeniuk- Podrazy) i w Katowicach (dyrygentura, klasa prof. Jana Wincentego Hawela).Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki w latach 1990-91 (VSMU Bratysława, klasa prof. dr Ferdinanda Klindy ).Kursy mistrzowskie pod kierunkiem Michaela Schneidera oraz Gastona Litaize.
Jako organista, występuje na najważniejszych polskich festiwalach, Koncertował również w Austrii,Czechach,Danii,Niemczech,Rosji,Rumunii,Słowacji,Szwajcarii,Ukrainie i Włoszech. Jego interpretacje utrwalono na 6 płytach CD.[ Był autorem polskich prawykonań dzieł Oliviera Messiaena: „Les Corps Glorieux” (1987) oraz Verset pour la fete de la dedicace” (1989). Od początku swej działalności koncertowej i publicystycznej, zajmuje się propagowaniem muzyki Feliksa Nowowiejskiego w kraju i za granicą.
Jako dyrygent, prowadził orkiestry Filharmonii Kaliskiej, Koszalińskiej, Lubelskiej, Sląskiej,
Świetokrzyskiej, w Winnicy (Ukraina) oraz Bielską Orkiestrę Kameralną. Swoje artykuły o tematyce muzyki polskiej oraz problematyce budownictwa organowego, publikował w „Ruchu muzycznym” oraz zeszytach naukowych polskich uczelni muzycznych.Inicjator licznych polskich festiwali i cyklów koncertowych. Powołał do życia m. in. Sandomierskie Recitale Organowe, Bystrzańskie Recitale Organowe, Międzynarodowe Festiwale Organy Bielska- Białej oraz Muzyka na Zamku Bielskim. W roku 2016 zainicjował projekt Nadwiślańskie Lato Organowe, w skład którego wchodzą utworzone przez niego wcześniej międzynarodowe festiwale i cykle koncertów organowych w Dęblinie (od 2015), Końskowoli (od 2012) i Puławach (od 2010). W roku 2017 , w dowód uznania za działalność upowszechniającą kulturę muzyczną, otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy.
Do najważniejszych osiągnięć organmistrzowskich należy m. innymi: przebudowa organów
Walckera/Biernackiego w katedrze w Łomży, przebudowa organów chórowych w katedry w Oliwie oraz translokacja i przebudowa wielkich organów sali koncertowej Filharmonii Słowackiej w Bratysławie do kościoła p.w. Bogurodzicy Maryi w Warszawie. Był również konsultantem muzycznym oraz autorem intonacji wielu polskich prestiżowych instrumentów, m. innymi w Bazylice OO Jezuitów w Krakowie, Sali Koncertowej Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, organów wielkich katedry w Oliwie oraz obu instrumentów w Bazylice OO Paulinów na Jasnej Górze.

Organizatorzy: Miasta Płońsk, Miejskie Centrum Kultury w Płońsku, Parafia św. Michała Archanioła w Płońsku.
Patronat medialny: Gość Niedzielny, Radio Płońsk.

Drugi koncert muzyki organowej u św. Michała

| kategorii |
About The Author
-