13131186_W piątek, 6 maja w sali widowiskowo-kinowej odbyła się uroczysta inauguracja XII Międzynarodowego Festiwalu ks. Macieja K. Sarbiewskiego ,,Chrześcijański Horacy z Mazowsza”, który poprowadził aktor Robert Tondera. W uroczystości wzięli udział pisarze i uczeni z Polski i zagranicy, parlamentarzyści, władze miasta i powiatu płońskiego.
Na XII Ogólnopolski Konkurs Poetycki „O Laur Sarbiewskiego” zorganizowany przez Miejskie Centrum Kultury w Płońsku i Akademię Europaea Sarbieviana w Sarbiewie, wpłynęło 71 zestawów poezji. Jury w składzie: dr o. Krzysztof Dorosz z Torunia (przewodniczący), dr Teresa Kaczorowska – prezes zarządu Akademii Europea Sarbieviana, Igor Kantorowski przyznali nagrody. Laureatami zostali:
I nagroda – Mariusz Cezary Kosmala, Legionowo
II nagroda – Paweł Podlipniak, Radom
III nagroda – Ireneusz Jaskólnik, Warszawa
zaś dwóch równorzędnych wyróżnień:
– Agata Marzec, Słupno
– Magdalena Dryl, Katowice
Wyróżnienie specjalne za wiersz o Płońsku otrzymał Krzysztof Martwicki, Płońsk.

Reszta wieczoru należała do Katarzyny Groniec z zespołem, która wystąpiła z koncertem zatytułowanym ,,ZOO’’. Było to spotkanie z ponadczasowymi tekstami Agnieszki Osieckiej, które artystka skonfrontowała z własną wrażliwością artystyczną. Wyjątkowe interpretacje, kunszt wokalny i fenomenalne aranżacje, których autorem był Łukasz Damrych, dały zachwycający wynik. Do tego wizualizacje, klimatycznie dobrane światła, skromne zabiegi sceniczne i dramaturgia występu dopełniły całości koncertu-spektaklu Katarzyny Groniec. Publiczność zgotowała artystom owacje na stojąco. Zespół wystąpił w składzie: Łukasz Damrych (aranżacja, klawisze) Tomasz Pierzchniak (kontrabas) i Łukasz Sobolak (perkusja). Więcej zdjęć…

 

Chrześcijański Horacy z Mazowsza

| kategorii |
About The Author
-