We wtorek, 25 kwietnia w sali widowiskowo-kinowej w Płońsku odbył się pierwszy w tym roku koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu, recital ,,Byle nie o miłości” w wykonaniu: Nula Stankiewicz /wokal/, Janusz Strobel /gitara klasyczna/, Andrzej Jagodziński /fortepian, akordeon/. Koncert poprowadził Adam Ferch – legenda polskiego jazzu. Na program recitalu składały się piosenki Agnieszki Osieckiej a twórcami były dwie wielkie osobowości artystyczne: Nula Stankiewicz i Janusz Strobel. Współpracując stałe od kilkunastu lat tworzą niesamowity duet. Ona – subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens śpiewanych utworów. On – wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które tworzą katalog standardów polskiej klasyki gatunku. Razem, aby upamiętnić 20-lecie śmierci wspaniałej poetki Agnieszki Osieckiej, stworzyli ten recital o dość przewrotnym tytule. To koncert dla tych, którzy lubią nucić przeboje poetki oraz dla tych, którzy byli ciekawi nowych interpretacji. To recital, w którym nie brakowało znanych przebojów, ale piosenki mało popularne też miały w nim swoje miejsce. Kilkanaście utworów, miniaturowych opowieści w nieprzypadkowej kolejności. A pomiędzy piosenkami nie zabrakło Agnieszki Osieckiej – na fotografiach i materiałach archiwalnych. W koncercie artystom towarzyszyła równie wielka osobowość artystyczna – znakomity pianista i zarazem akordeonista – Andrzej Jagodziński. Recital został objęty patronatem Fundacji im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”. Więcej zdjęć…

Organizator: Mazowiecki Instytut Kultury Współorganizator: Miejski Centrum Kultury w Płońsku Patronat medialny: Radio dla Ciebie.

NULA STANKIEWICZ – wokalistka o niezwykłej, ciepłej barwie głosu.. Każdy, kto choć raz zetknął się z tą Artystką wie, że jej znakiem rozpoznawczym jest łączenie poezji oraz jazzu. Liryzm i poetyckość, która w przypadku Nuli nie ma nic wspólnego z patetycznością, wspaniale współgra z muzyką tego rodzaju. Nula mówi o sobie: „Nie, nie jestem piosenkarką jazzową”, ale zawsze zaprasza do współpracy wybitnych przedstawicieli tego gatunku. Daje jej to możliwość prezentacji swojego repertuaru na najwyższym światowym poziomie. Dotychczas współpracowała z Włodzimierzem Nahornym, Andrzejem Jagodzińskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Robertem Majewskim i wieloma innymi. Obecnie, od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. Jej interpretacje piosenek Donasza Kofty, Jana Wołka, Agnieszki Osieckiej tworzą wartość świadomego połączenia słowa z niezwykłą muzykalnością, która uzasadnienie ma także w gruntownym wykształceniu muzycznym. Świadomy wybór piosenek przyniósł jej wiele nagród na konkursach i festiwalach. Jest laureatką wielu konkursów: Turnieju Poezji Śpiewanej we Włocławku, 1997: Konkursu Poezji „Pranie 97”; III Ogólnopolskiego Festiwalu SING Jazz BLUES w Białymstoku, 1998; VII Przeglądu Piosenki Francuskiej G. Brassensa w Warszawie.

 

 

 

JANUSZ STROBEL – jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej. Urodził się w Gdańsku w 1947 roku w znanej muzycznej rodzinie. Ojciec był chórmistrzem, matka pianistką, a dwaj bracia są także muzykami. Karierę muzyczną rozpoczął od brawurowych występów w klubach muzycznych Wybrzeża, gdzie występował wraz z Włodzimierzem Nahornym. Grywał w Piwnicy Wandy Warskiej, w Klubie ZAKR. Wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny już, do dziś uznawany za najlepszy w Polsce, duet gitar klasycznych „Alber-Strobel”. Pierwszy własny zespół założył w roku 1970. Wkrótce został laureatem festiwal „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. Od tego czasu rozpoczął szeroką działalność koncertową w Polsce i niemalże wszystkich krajach Europy. Wkrótce też okazało się, że jest również doskonałym kompozytorem i aranżerem. Skomponował wiele przebojów, które wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki m.in. Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z najlepszymi polskimi muzykami jazzowymi. Równocześnie jednak nie rezygnował z koncertów solowych, które dają mu możliwość wykonywania klasycznego repertuaru gitarowego. W 1991 roku Janusz Strobel założył Trio. Jego autorska płyta nagrana z Triem w 1993 roku została bardzo wysoko oceniona, uzyskując w swojej kategorii tytuł Albumu Roku. W 1999 roku Janusz Strobel skomponował muzykę do spektaklu poetycko-muzycznego „Strofy dla Ciebie”. Całość ukazała się na płycie kompaktowej. W tym samym roku wydany został kolejny album z muzyką Janusza Strobla – tym razem były to młodzieńcze wiersze Karola Wojtyły „Wielka Pani”. W 2005 roku ukazał się kolejny album Janusz Strobla „Wierny sobie”, który nagrał z Andrzejem Jagodzińskim. Kolejne albumy to: „Janusz Strobel Trio” oraz „Lekki rys szaleństwa”. Obecnie, poza bogatą działalnością koncertową, Janusz Strobel poświęcił się komponowaniu muzyki dla teatru i filmu. Równocześnie tworzy większe formy muzyczne na gitarę z orkiestrą.

 

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI – pianista, kompozytor i aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni. W latach 1975-1980 związany był z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Warszawie. Punktem zwrotnym w jego karierze był rok 1979 kiedy to – jako pianista – otrzymał nagrodę w konkursie Old Jazz Meeting „Złota Tarka”. Od tego momentu jego działalność muzyczna związała się całkowicie z jazzem i fortepianem, a w ostatnich latach również akordeonem. Andrzej Jagodziński w swym dorobku artystycznym ma występy i nagrania z wieloma polskimi zespołami jazzowymi – m.in. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartet Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartet Janusza Muniaka, Big Warsaw Band, Quintessence, „Czwartet” Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Od 1987 roku jest stałym akompaniatorem Ewy Bem. W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie, biorąc udział między innymi w Jazz Yatra-Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz In Europe-Paris, Skane Festivalen In Malmo, Edinburgh Art. Festiwal, Ankara Music Festiwal i wiele innych. W roku 1993 stworzył zespół firmowany swoim nazwiskiem: Andrzej Jagodziński Trio. W 1994 roku ukazała się płyta Tria „Chopin”, która uznana została przez czytelników Jazz Forum za płytę roku 1994. Album ten wyróżniony został również nagrodą Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk ’94” oraz laurem „Melomani ’94” – nagrodą łódzkiego Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Jazzowej. Andrzej Jagodziński nagrodzony został również nagrodą Programu Trzeciego Polskiego Radia – Mateusz ’94 za „Jazzowego Chopina i Poezję w Muzyce”. W ostatnich latach koncertuje i nagrywa z wieloma muzykami, m.in. z Giovannim Mirabassim, z którym nagrał dwie płyty. Jako akordeonista Jagodziński współpracuje również z Januszem Stroblem, ich wspólne dokonania zostały utrwalone na wydanej przez Polskie Radio płycie „Wierny sobie”. W roku 2005 Andrzej Jagodziński został uhonorowany przez Ministra Kultury Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS”.

,,Byle nie o miłości’’ – koncert z cyklu Swing Club na Mazowszu

| kategorii |
About The Author
-